SAÇ EKİMİ ve SAÇ SORUNLARI - Aren Sağlık | Saç Ekimi Ankara Fue, Dhi Saç Ekimi

Saç Ekimi Ankara

Ankara Saç Ekimi

Fue saç ekimi

Dhı saç Ekimi

Tıraşsız Saç Ekimi
Saç Ekimi, Fue saç ekimi,Dhı saç Ekimi,Tıraşsız Saç Ekimi,
Saçlar Dökülme Sebepleri Nelerdir ?

Hormon bozukluğu, mevsimsel döngüler, demir veya vitamin eksikliği, genetik yatkınlık gibi çeşitli sebepler dolayısıyla saçlar dökülebilir. Yetişkin bireylerde günde yaklaşık 50-100 adet tel dökülmesi normal kabul edilmektedir. Belirli bir doğal döngüye sahip olan saç telleri her 4-6 yılda bir kendiliğinden dökülür ve akabinde saç köklerinden daha sağlıklı saçlar çıkar. Fakat, sürekli ve fazlaca dökülen saçlar ciddi birtakım hastalıkların habercisi olabilir. Aynı zamanda, kadın ve erkeklerde saç dökülmesinin nedenleri farklılık gösterebilmektedir. Erkeklerde, genellikle genetik faktörler ergenlik sonrası saç dökülmesinde rol oynamaktadır. Kadınlarda ise kronik stres, hormon bozuklukları, dengesiz beslenme, çeşitli deri problemleri, kullanılan kozmetik ürünler ve birtakım ilaçlar saç dökülmelerine neden olabilmektedir. Doğum, emzirme ve menopoz dönemlerinde kadınlarda saç dökülmesinde artış görülebilmektedir.

Saç Dökülmesi önlemek nasıl yapılır ?

Saç dökülmesinin önlenmesinde dökülmeye sebep olan temel faktörlerin saptanması büyük önem arz etmektedir. Bir dermatolog gözetiminde planlanması önerilen tedavi sürecinde farklı yöntemler uygulanabilmektedir. Saç derisiyle uyumlu şampuan, krem vb. kozmetik ürünlerin kullanımının yanında, doğru beslenme alışkanlıklarının edinilmesi ve vücuttaki eksik hormon veya vitaminlerin takviye edilmesi saç dökülmesini azaltabilir. Tiroid bozuklukları gibi kronik hastalıklar neticesinde gelişen saç dökülmelerinde ise öncelikle hastalığın tedavisine yönelik bir plan yapılması gerekmektedir. Bununla birlikte, saç dökülmesinin şiddeti ile doğru orantılı olarak ilaç tedavisi, saç ekimi gibi alternatif tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Saç Nakli & Saç Ekimi Nedir ?

Kişilerin farklı ihtiyaçlarına göre, saç dökülmesi için önerilen tedavi yöntemleri ve kapsamı değişkenlik gösterebilmektedir. Saç dökülmesine çözüm olarak sunulan bir tedavi yöntemi olarak saç ekimi, ense üstünde veya vücudun herhangi bir bölgesinde bulunan saç köklerinin, açıklık ve seyreklik oluşan yerlere nakil edilmesi şeklinde gerçekleşmektedir. Steril koşullarda, uzmanlar tarafından ameliyathanede yapılan bu işlemde, genellikle tepe ve alında oluşan açıklıklar daha güçlü bölgelerdeki saç köklerinin lokal anestezi yapılmasının ardından tek tek alınıp ihtiyaç duyulan yerlere ekilmesi ile tedavi edilir. Bu işlem acılı değildir ve ekim yapılacak bölgenin büyüklüğüne bağlı olarak yaklaşık 4-6 saat sürebilmektedir. Uygulanan tekniğin doğru olması, yeni ekilen saçların saç derisine uyum sağlaması ve sağlıklı şekilde büyümesi açısından son derece önemlidir. Operasyonun ardından kişiye birkaç gün süre boyunca evde dinlenmesi ve dışarı çıkmaması önerilir. Saç ekiminden birkaç hafta sonra saçlar dökülecek, fakat saç kökleri yerinde kalacaktır. Dökülen bu saçların ardından, sağlıklı bir şekilde deriye yerleşen saç köklerinden yeni saçlar büyüyecektir. Saç ekimi işlemi iki temel metot ile uygulanmaktadır: FUT (Foliküler Ünite Transplantasyonu) Yöntemi Oldukça eski bir yöntem olan FUT tekniği, enseden ince bir şerit şeklinde kesilen saç derisindeki köklerin gerekli bölgeye yerleştirilmesi şeklinde gerçekleşir. FUT tekniği cerrahi bir işlem olması dolayısıyla, ensede yaklaşık 8-15 cm arasında bir uzunlukta iz yara izi kalır. FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) Yöntemi Daha güncel bir teknik olan FUE yönteminde ise kesi işlemi yapılmaz ve dolayısıyla cerrahi iz oluşması önlenir. Ense bölgesinden tek tek alınan saç köklerinin ekilecekleri bölgede bulunan kanallara transfer edilmesi ile saç ekimi gerçekleşir. Son dönemlerde daha yaygın olarak kullanılan bir diğer yöntem ise PRP (Platelet Rich Plasma)’dir. Kanın pıhtılaşmasına yardımcı olan hücrelerden üretilen solüsyon saç ekimi sürecinde kullanıldığında ekilen saç köklerinin güçlenmesini ve yeni saç çıkmasını sağlamaktadır.

Saç Ekimi Nedir ?

Donör bölge olarak adlandırılan, Ense ve iki kulak arkasından alınan farklı genetik özelliklere sahip saç köklerinin saçsız alana nakledilmesi işlemidir. Donör bölge doğası gereği dökülmemeye kodlanmıştır. Bu nedenle nakledildiği bölgede de dökülmeyeceklerdir.

FUE SAÇ EKİMİ

FUE tekniğinin açılımı Follicular Unit Extraction’dur. 2004 Yılından beri kullanılan bu yöntemde donör bölgeden 0,7 – 1 mm kalınlığında ki uçlar kullanılarak saç kökleri çıkarılır. Herhangi bir cerrahi işlem olmadan yapılır. Kesiksiz ve dikişsiz yapılan bu teknikte donör bölgede iz kalmaz. Lokal anestezi altında yapılan bu teknikte ağrı olmaz.

 • Eski yönteme göre hekim ve hasta için oldukça konforludur.
 • Donör bölgede iz bırakmaz.
 • Lokal Anestezi altında gerçekleştirildiği için ağrı olmaz.
 • Fue, birden fazla seans yapmaya uygun bir tekniktir.
 • Donör bölgenin verimine göre tek seansta 3000-5000 arası greft alınabilir.
 • Kesik ve dikiş olmadığı için iyileşme süreci hızlıdır.
 • FUE yönteminde %80’lik grubun açıklığı tek seansta kapanır. Yalnızca %20’lik bir gruba ikinci seans gerekebilir.
 • İlk yıkamadan hemen sonra kişinin işine dönmesi mümkündür.

DHI SAÇ EKİMİ

DHI (Direct Hair Implantation) yöntemi adından da anlaşıldığı üzere direkt ekim yöntemidir. Kalem tekniği olarak da bilinir. DHI saç ekimi donör bölgeden alınan köklerin özel medikal kalemler yardımıyla açıklığın olduğu alana yerleştirildiği yöntemdir. Kanal açma uygulaması yapılmamaktadır.

 • DHI yöntemi ile yapılan saç ekimlerinde, saç kökleri daha sık ekilebilir.
 • Kullanılan medikal kalem, nakil alanına saç kökü genişliğinde delikler açar ve bu da daha hızlı iyileşmeyle sonuçlanır.
 • Kesi yapılmadığı için kanama yok denecek kadar azdır.
 • DHI yöntemi tıraş olmadan da gerçekleştirilebilir.
 • DHI yöntemi FUE ile kıyaslandığında daha üzün sürmektedir. Örneğin 4000 greftlik bir saç ekimi FUE ile 7 saatte bir günde bitirilebilirken, DHI yönteminde günde 7 saat ayırarak iki günde bitirilebilir.
 • Yöntem çok hassas olduğu için ekstra dikkat gerektiriyor.
 • Yukarıdaki maddeler göz önüne alındığında DHI yöntemi diğer yöntemlere göre maliyeti daha yüksek bir işlemdir.

TRAŞSIZ SAÇ EKİMİ

Saçları kestirmeye veya kazıtmaya gerek kalmadan yapılan saç ekim operasyonudur. Son zamanlarda estetik kaygılardan tıraşsız saç ekimine olan talep artmaktadır.

Kimlere Yapılabilir ?

 • Kadın danışanlarda bu işlem uygulanabilir. Kadınlarda saçların kesilmesi hoş olmayan bir görünüm oluşturacağından tıraşsız saç ekimi kadınlar için oldukça tercih edilebilir bir yöntemdir.
 • Ekim yapılacak alanı ufak olan danışanlarda.
 • Sıklaştırma ekimlerinde uygulanabilir.
 • Saç ekimi ardından saç köklerinin beslenmesini sağlar.
 • Yara iyileşme hızını artırır.
 • • Yeni ekilen saç köklerini gençleştirir ve canlandırır.
 • Ekilen köklerin daha hızlı uzamasını sağlar.
×