Saç Ekimi Ne Demektir?

Saç Ekimi Ne Demektir?

Saç ekimi, saç dökülmesi veya aşırı saç dökülmesi sorunu olan kişilerde seyrelme ve kellik sorunlarına doğal ve kalıcı bir çözümdür. Sağlıklı saç köklerinin mikrocerrahi ile saç köklerinin artık aktif olmadığı ve kel noktaların olduğu bölgelere nakledilmesi işlemine saç ekimi denir. Saç ekiminde dökülen alana hastanın kendi sağlıklı saçları eklenir. Saç ekimleri tamamen kişiye özel planlanır ve gerçekleştirilir.

Saç ekimi ameliyatı ile hastanın ense bölgesinden dökülmeye dirençli saç kökleri toplanır ve ince olan veya tamamen dökülen bölgelere açık oluklara ekilir. Puanlandı; Bu, baş bölgesinde büyüdüğünde belli olmayacak şekilde doğal bir şekilde kalıcı tüylü bir görünüm kazandırmaktır.

Saç ekimi aslında küçük bir ameliyattır. Bu nedenle bir hastanede kalifiye ve deneyimli doktorlar ve sağlık personeli tarafından yaptırılması en güvenli yöntemdir. Saç ekimi uygulaması ile kişinin kendi saçları hiç dökülmemiş gibi kalıcı olacaktır.

Saç ekiminde hedefimiz; İnsan saçının doğal görünümünü modern medikal uygulamalarla konforlu bir şekilde geri kazandırmaktır.

Saç Ekimi için kimler başvurabilir?

Günümüzde 50 yaş üstü erkeklerin yaklaşık %50’si saç dökülmesi sorunu ile karşı karşıyadır. Bu nedenle saç ekimi erkekler tarafından en çok uygulanan estetik ameliyattır. Saç dökülmesi sadece erkekler için değildir. Birçok kadın ayrıca saç dökülmesi veya incelme yaşayabilir.

Neden saç dökülmesi Yaşanır?

Saç dökülmesinin en önemli nedenlerinden biri genleri kodlamaktır. ancak ileri yaş, travmatik yaralanma veya çeşitli tıbbi durumlar nedeniyle de ortaya çıkabilir. Doktor kontrolünde teşhis konulduktan sonra donör bölgede yeterli saç kökü olan tüm kişilere saç ekimi başarıyla uygulanmaktadır. Ekim sadece saçlı deri bölgesine değil, kaş, bıyık, sakal gibi vücudun tüm bölgelerindeki saç dökülmelerinde de başarıyla uygulanabilmektedir.

Saç ekimi nasıl yapılır?

Aslında enseden alınan saç kökleri kel bölgeye nakledilir. Alınan bu saç köklerine greft adı verilir. Nadir durumlarda kişinin boyun veya şakak bölgesinde yeterince sağlıklı saç yoktur. Bu gibi durumlarda kişinin kolları veya göğüs duvarı gibi saçı içeren diğer bölgelerinden saç kökleri alınabilir.

Uygulama süreci, saç dökülmesinin derecesine bağlı olarak birkaç saat içinde gerçekleşir. Eğer kel bölge çok genişse tedaviyi tamamlamak için birkaç seans gerekebilir.

Genelde lokal anestezi altında sedasyon ile ameliyat yapılır. Saç ekiminden sonra kafaya özel bir bandaj uygulanır. Öğlen 12’den sonra serbest bırakıldı. Nadir olmasına rağmen, ağrı kesici ilaçlarla ağrı kontrolü kontrol edilir. Genelde 3 gün evde dinlendikten sonra saç kesimi ile profesyonel hayatınıza devam edebilirsiniz. İlk pansuman 5. günde yapılır.

Saç ekimi için hangi yöntemler kullanılır?

Saç ekimi işlemi sırasında; FUE, iz bırakmayan, ensede hafif iz bırakacak yöntemler başarı ile uygulanmaktadır. FUE yönteminde saç kökleri tek tek çıkarılarak eksik bölgelere ekilirken, bu yöntemde enseden saçı içeren bir cilt çizgisi çıkarılır. Alıcının donör bölge olarak kullanılabilmesi için yanlarda saçları ve sağlıklı bir saç derisi olması gerekir. Saç rengi, sertlik, dalgalar ve bunyonlar gibi diğer faktörler de işlemin sonucunu etkiler.

Saç ve saç derisi analizi sonrası kişinin tercihi dikkate alınarak tercih edilen yönteme birlikte karar verilir. İz bırakmayan FUE yöntemi en çok tercih edilse de bazı durumlarda gerekli olabilir. Saç ekimi sadece kellik durumlarında uygulanabileceği gibi, saç seyrelmesi olan bölgelerde saç yoğunluğunun artmasına da yardımcı olur.

Saç ekiminde en önemli faktör nedir?

Saç ekimi ciddi bir cerrahi müdahaledir. Riski en aza indirmek için saç ekimi hastane ortamında yapılmalıdır. En iyi sonucu almak için iyi eğitimli ve deneyimli plastik cerrahlar tarafından yapılması çok önemlidir. Saç ekiminin ameliyatta başarılı olabilmesi için ekilen saç köklerinin bulundukları bölgede hızla kan dökmesi gerekir. Doğru teknik uygulanırsa saç ekiminin başarı oranı oldukça yüksektir. Doğal bir görünüm için saçların seyreldiği bölgelerden doğru mesafede, doğru açıda ve doğru yoğunlukta ekim yapmak çok önemlidir.

Saç ekimi sonrası ekilen saçlar dökülür mü?

Ekilen saçlar, ekimden birkaç hafta sonra dökülecektir; ama bu normal. Çünkü dökülen saçlar 3 ay sonra tekrar çıkacaktır. Bu geçici dökülme giderildikten sonra ekilen saç kökleri özelliklerini koruyacak ve dökülmeyecektir. Ancak aynı bölgedeki orijinal saçlar zamanla dökülmeye devam edebilir ve saç yoğunluğunun azalmasına bağlı olarak gelecekte yeni saç ekimleri planlanabilir. Ameliyat sonrası saç dökülmesi kademeli olarak devam edebilir. Özellikle yeni saç bölgesi doğal olmayan bir görünüm alırsa ileride ek ameliyat gerekebilir.

İstenmeden yapılan saç ekiminin riskleri nelerdir?

Her tıbbi müdahale gibi saç ekimi de doğru koşullarda yapılmadığı takdirde bazı riskler taşıyabilir. Ancak saç ekimi deneyimli bir plastik cerrah tarafından hastanede yapılırsa komplikasyonlar nadirdir.

Saç ekimi uzun bir işlemdir ve kelliğin derecesine bağlı olarak 12 yıllık bir süre içinde birden fazla saç ekimi gerekebilir. Çok nadir de olsa istenmeyen enfeksiyonlar ve önemli yara izi gibi komplikasyonlar görülebilmektedir. Analjeziklerle kontrol altına alınabilen ameliyat sonrası ağrı, rahatsızlık, morluk ve şişlik görülebilir. Saçların alındığı ve ekildiği bölgelerde 23 ay içerisinde kendiliğinden geçebilecek bir uyuşma meydana gelebilir.

Saç ekimi kozmetik bir işlem mi yoksa tıbbi bir işlem mi?

Saç ekimi tıbbi bir uygulamadır ancak estetik yönü daha önemlidir. Hastanın donör alanı iyi değerlendirilirse ve ön saç çizgisi ekilen alan içinde doğal olarak tanımlanmışsa, kişinin görüntüsüyle eşleşen bir model oluşturulabilir. Bu yönüyle tam bir kozmetik işlemdir.

Saç Ekimi için kimler başvurabilir?

Bay ve Bayan 19 20’li yaşlardan itibaren çeşitli nedenlerle saç dökülmesi yaşayan, saç ekimini engelleyecek fizyolojik bir durumu olmayan ve donör bölgede yeterli sayıda kist bulunan her yaştan kişiye saç ekimi ameliyatı yapılabilir

Saç ekimi için iyi bir aday mıyım?

. Fiziksel gelişimini tamamlamışsanız,
. Saç ekimini engelleyen herhangi bir fizyolojik probleminiz yoksa,
. Başınızda yeterli miktarda uygun saç kökü varsa, saç kökleri için yeterli alan varsa, ekim yapılan bölgede saç kökü ekilecek, saç ekimi için iyi bir adaysınız.
Saç ekimi ameliyatı sadece erkeklerin saç dökülmesine yönelik değildir; Çeşitli hastalıklardan kaynaklanabilecek lokal çürüklere, yara izlerine, yanık izlerine, cerrahi dikişlere de başarıyla uygulanmaktadır.
Saç ekimi kadınlarda da başarı ile kullanılmıştır. Özellikle kadınlarda kel bölgenin büyüklüğü göz önüne alındığında tıraşsız implantlar da yapılmaktadır.
En kısa sürede doktorumuzla ön görüşme yapıp saç analizi yaptırabilirsiniz.
Doktorunuz saç ekiminden sonra nelere dikkat etmeniz gerektiğini size söyleyecektir.

Saç ekimi doğal mıdır?

Ekilen saçların doğal görünmesi için operasyonun doktor ve uzmanlar tarafından yapılması gerekir. Deneyimli profesyoneller tarafından uygun bir sağlık ortamında gerçekleştirilen saç ekimi operasyonlarında, görünmeyen doğallık seviyelerine ulaşılabilmektedir. Saç ekiminde kullandığımız Safir ve DHI teknikleri ile saçta maksimum yoğunluğu hedefliyoruz.

Ortalama bir insanda santimetre karede 100 saç teli bulunur. Yeni teknikle 1 cm’lik bir kareye 80 kök yani kıl yerleştirebiliyoruz. Hastanın hayalindeki görünüme en yakın sonuçlara ulaşmak için çalışıyoruz. Bunu yaparken, önce cephe hattı düşünülür.

Saç çizgisi nasıl belirlenir?

Saç çizgisi kişisel bir anatomik çizgidir. Alın dokusu bitiş bölgesinden ve saç dokusu başlangıç ​​bölgesinden saçın doğal konturuna göre tanımlanır. Saç ekiminde en önemli nokta alın kaslarına dikkat edilmesidir. Alın kasına dokunmadan ve göz kapağı kasını incitmeden saç çizgisi isteğe göre ayarlanabilir.

Saç ekimi sonrası ekilen saçlar dökülür mü?

Ekilen saçlar, ekimden birkaç hafta sonra dökülecektir; ama bu normal. Çünkü dökülen saçlar 3 ay sonra tekrar çıkacaktır. Bu geçici dökülme giderildikten sonra ekilen saç kökleri özelliklerini koruyacak ve dökülmeyecektir. Ancak aynı bölgedeki orijinal saçlar zamanla dökülmeye devam edebilir ve saç yoğunluğunun azalmasına bağlı olarak gelecekte yeni saç ekimleri planlanabilir. Ameliyat sonrası saç dökülmesi kademeli olarak devam edebilir. Özellikle yeni saç bölgesi doğal olmayan bir görünüm alırsa ileride ek ameliyat gerekebilir.

Saç ekimi nasıl yapılır?

Tıraşlı veya tıraşsız saç ekimi, saç ekimi yapan doktorun belirlediği ameliyat yöntemine göre yapılabilir.

Önce saç dokusu ve ekim yapılacak bölge planlandı. Saç dokusu işlemin seyrine göre planlanır ve tıraş edilir. Lokal anestezi uygulandı ve mikrocerrahi aletleri kullanılarak saç kökleri tek tek alındı.

Kanallar saç çıkış yönü, istenilen bölgedeki saçların açısı ve yoğunluğu dikkate alınarak açılır.

Hasat edilen kökler, titiz ve titiz bir çalışma ile bu kanallara birbiri ardına yerleştirilir.

Tüm operasyonda amaç; Bu, saça ameliyattan sonra belli olmayacak şekilde doğal bir şekilde sağlıklı ve kalıcı bir görünüm kazandırmaktır.

Aktivite ortalama 6-8 saatte gerçekleştirilir.

 

FUE yöntemi nedir?

“Folded Unit Extraction” teriminin kısa bir ifadesidir. Foliküler ünitelerin kişiye özel bir mikrocerrahi aletle tek tek çıkarılarak aynı gün içerisinde kel alana, enseden ve kulak üstü kodun olduğu bölgeden kesi ve dikişsiz olarak ulaştırıldığı bir yöntemdir. yer alır. Yoğun (androjenik olmayan) saç kökleri dökülmemelidir. Hastanın tercihine göre lokal anestezi altında veya sedasyonla (ağrısız) yapılabilir.

Günümüzde FUE yöntemi yenilikçi ve modern yaklaşımlarla birçok farklı tarzda uygulanabilmektedir.

. Saphire FUE
. DHI Fue

 

FUE yönteminin avantajları nelerdir?

Saç kökleri tek tek ve kişiye özel mikrocerrahi aletleri ile alındığı için ameliyattan 23 gün sonra iyileşme tamamlanır ve iz bırakmaz.

Yetiştirme alanının ihtiyaçlarına göre donör sitenizden maksimum disk transferi yapılabilir.

Kıl folikülünün tüm yüzeyi dökülmeyen (androjenik olmayan) kodlanmış olup radikaller eşit ve orantılı olarak alınarak kullanılır. Bu nedenle önümüzdeki yıllarda sponsorların mekanlarını yeniden kullanmak mümkündür. İlerleyen yıllarda kişinin ihtiyacına ve isteğine göre aynı yöntemle ikinci veya üçüncü saç ekimi yapılabilir.

 

Saç ekiminde hangi yöntemler kullanılır?

Aren Sağlık Merkezinde Sapphire Pen ve DHI Pen olmak üzere iki yöntem kullanılmaktadır. Bunlar tohum ekme yöntemleridir. Her iki durumda da orijinal toplama yöntemine FUE denir. Yani FUE bir saç ekimi yöntemi değil, bir kök alma yöntemidir. FUE yönteminde donör bölgeden mikro indüksiyon ile kökler tek tek elde edildi. Saç ekimi olarak safir ve DHI kullanılmaktadır. Köklendirme sonrası DHI yöntemi tercih edilirse saç deriye DHI kalemi ile ekilir.

 

Leave a reply